5 MÝTŮ O DIPU

29. listopad 2024

Od 1.1.2024 vstoupil v platnost nový produkt, který stát podporuje – dlouhodobý investiční produkt (DIP). Klienti postupně DIP objevují a je pravděpodobně postupně poroste počet lidí, kteří si ho již založili. Zároveň se však setkávám se vznikem mýtů, které od DIPu klienty odrazují.

5 MÝTŮ O DIPU5 MÝTŮ O DIPU


Jaké mýty se objevily?


  1. Nebudu zakládat DIP, když už mám penzijko

Mnoho lidí neví přesně co DIP je a často ho s penzijkem zaměňují. Jsou to dva odlišné produkty, které mají některé společné rysy.

Já vidím v DIPu vhodný doplněk penzijka, který přináší velkou variabilitu a flexibilitu při výběru investičních produktů a získání zajímavého odpočtu z daní na kterou často klienti penzijka nedosáhnou z důvodu nízkých úložek.


  1. U DIPu jsou vysoké poplatky

DIP jako takový nemá poplatky. Poplatky jsou u fondů, které do něj vyberete. A ty už se dají velmi zajímavě řídit. Můžete portfolio sestavit například z ETF nebo indexových fondů, které jsou v zásadě nízkonákladové.

Některým poplatkům, které u penzijka najdete se můžete v DIPu úplně vyhnout – například 15% poplatku z výnosu. Ale porovnávat poplatkově DIP a penzijko může pokulhávat – přeci jenom to jsou dva odlišné produkty.

Další pohled na nákladovost může být z hlediska zdanění, které je u obou produktů úplně jiné a u DIPu může být výrazně nižší.


  1. Proč zakládat DIP, když na něj stát nepřispívá?

Ano u DIPu nejsou státní příspěvky jsou u penzijka, ale to neznamená, že na DIP stát nepřispívá. Nabízí totiž poměrné velké daňové úlevy a to jak z hlediska klienta, tak zaměstnavatele, který na DIP může přispívat.

DIP umožňuje snížení daňového základu až o 48 tisíc korun ročně, což může znamenat úsporu na daních až 7 200 korun. Zaměstnavatel přispívající na DIP si může tyto příspěvky odečíst až do výše 50 000 Kč od základu pro sociální a zdravotní pojištění.

A na rozdíl od penzijka se příspěvky započítávají do snížení daňového základu od 1 koruny (u penzijka od 1.701,-- Kč měsíčně).


  1. DIP je moc složitý

DIP jako takový není složitý. Jeho založení nabízí mnoho investičních společností a bank. A u většiny z nich jsou klientům i schopni poradit. Stejně tak se můžete obrátit na finančního poradce, který s vámi portfolio fondů určitě rád sestaví.

A pokud se radit nepotřebujete a máte alespoň základní znalosti o investování, určitě si zvládnete vybrat fondy sami. S přihlédnutím a investičnímu horizontu, diverzifikaci portfolia a vašemu přístupu k riziku.


  1. DIP je moc rizikový

DIP je tak rizikový, jakou zvolíte strategii a výběr fondů. Pro mladší klienty je vhodnější rizikovější strategie, pro starší klienty může být vhodnější konzervativnější strategie. Strategii také můžete kdykoli měnit přizpůsobovat vaší situaci.

DIP je také oproti penzijku flexibilnější jak při předčasném výběru prostředků, tak v případě předčasného ukončení.


Celkově není potřeba se DIPu bát. Jen bych si (ostatně jako u všeho) zjistil všechny podmínky a možností, případně se poradil s odborníkem.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE