CO JE DŘÍV – HYPOTÉKA NEBO VÝBĚR NEMOVITOSTI?

29. listopad 2024

Většina lidí si myslí, že si nejdříve musí vybrat nemovitost a pak teprve vyřizovat hypotéku.

CO JE DŘÍV – HYPOTÉKA NEBO VÝBĚR NEMOVITOSTI?CO JE DŘÍV – HYPOTÉKA NEBO VÝBĚR NEMOVITOSTI?

Jenže pak pospíchají, protože se bojí, že o vysněnou nemovitost přijdou. A pokud dopředu zaplatí zálohu, tak hrozí, že o ni přijdou. Prodávající mohou dát přednost zájemcům s hotovostí, protože nechtějí čekat. V horším případě není hypotéka schválena a zájemci zůstávají bez nemovitosti i zálohy.


Jde tedy postup obrátit a mít hypotéku schválenou dříve, než vyberete nemovitost?


Ano jde. Některé banky umožňují hypotéku předschválit. Tento druh hypotéky se jmenuje předschválená hypotéka nebo hypotéka bez nemovitosti. V zásadě jde o to, že banka prověří příjmy a registry žadatele (žadatelů) a schválí úvěrový rámec. Když potom klienti najdou vhodnou nemovitost stačí udělat odhad a pokud je vše v pořádku, podepíší se zástavní smlouvy a hypotéka může být vyčerpána.  Příjmy se už znovu neschvalují. Splácet se začíná až po vyčerpání hypotéky. Na najití nemovitosti mají klienti až tři roky.


Výhody předschválené hypotéky:


  • víte kolik máte k dispozici peněz
  • nemusíte se bát podepsat rezervační smlouvu
  • nemusíte řešit události, které změní příjmy – mateřská nebo rodičovská dovolená, změna zaměstnání atd.
  • stihnete splnit podmínky pro hypotéku pro mladé do 36 let
  • v případě nebezpečí růstu úrokových sazeb si zafixujete nižší sazbu


Nevýhody předschválené hypotéky:


  • striktnější podmínky pro poskytnutí hypotéky (můžete dostat nižší hypotéku, než když byste žádali o klasickou hypotéku)
  • poplatek za zpracování
  • poplatek za nedočerpání hypotéky (pokud nevyčerpáte větší část hypotéky, nebo dokonce nestihnete najít vhodnou nemovitost v rámci domluvené lhůty, zaplatíte poměrně vysoký poplatek)
  • předschválenou hypotéku neposkytují všechny banky


Pokud banka, kterou si vyberete, neposkytuje předschválenou hypotéku, může udělat alespoň prescoring. Ten sice není zárukou poskytnutí hypotéky, ale je to lepší než nic.


Pokud tedy o koupi nemovitosti vážně uvažujete, rozmyslete se i tuto možnost. Případně se poraďte, zda pro vás je nebo není vhodná.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE