CO JE STRATEGIE ABSOLUTNÍHO VÝNOSU?

14. prosinec 2024

Při výběru investičního fondu se poměrně často setkáváme se strategií absolutního výnosu. Víte však co strategie absolutního výnose je? (Mimo to, že to zní dobře … 😊 )

CO JE STRATEGIE ABSOLUTNÍHO VÝNOSU?CO JE STRATEGIE ABSOLUTNÍHO VÝNOSU?


Moderní teorie portfolia, tak jak ji známe, tvrdí, že lze vhodnou kombinací různých finančních investic snížit riziko (volatilitu), aniž bychom se museli vzdávat očekávaného výnosu. Musí ovšem platit několik předpokladů.

Vývoj různých finančních aktiv musí být různý a vzájemně ne příliš propojený, tzn. vzájemná korelace je výrazně pod hodnotou 1 – řešením je diverzifikace. Kombinací (diverzifikací, tedy rozložením) se snižuje riziko, a přitom není třeba vzdávat se zhodnocení.

Ale krize 2008 a i rok 2022 ukázaly, že na trhu může nastat situace, kdy teorie portfolia – diverzifikace ani strategie „kup a drž“ nefunguje. Korelace rizikovějších aktiv je totiž příliš vysoká.


Kvůli nefunkčnosti teorie portfolia vznikl prostor pro uplatnění jiných způsobů investování.

Jedním z nich je strategie absolutního výnosu. Její úspěšnost není poměřována vůči tradičním tržním indexům, ale podle svého stanoveného cíle zhodnocení (kterého se snaží dosáhnout). Ten je nastaven podle vztahu investora k riziku a pořád platí: větší zhodnocení rovná se větší riziko. Na rozdíl od tradičního investování neroste volatilita s rizikem tak razantním násobným tempem. Portfolio manažer je u těchto produktů více motivován k tomu, aby měl produkt nižší volatilitu.


Při řízení produktů absolutního výnosu je značná pozornost věnována právě riziku, což u tradičního investování zcela chybí. Tyto produkty mají zpravidla větší prostor k diverzifikaci, a tedy k investicím do širokého spektra investic, ale především mají umožněno trh úplně opustit. Například zcela vyprodat z fondu akcie při jejich poklesu.

Flexibilita a svoboda při investování je u nich výrazně větší než v případě investování tradičního. Rozložení investic a jejich průběžná obměna, tzv. alokace aktiv, hrají klíčovou roli v dosažení celkového výsledku, tj. zhodnocení spojeného s přijatelnou kolísavostí.


Strategie absolutního výnosu je vhodná pro investory, kteří mají kratší investiční horizont. Strategie je ale nákladnější při obměně portfolia, kdy se hledá růstový trend finančních instrumentů. Ne vždy je nový růstový trh hned znatelný a výrazná zainvestovanost nastane až v době, kdy má trh již něco za sebou. V praxi to znamená, že produkty řízené touto strategií výkonností částečně zaostávají za produkty, které aplikují tradiční „moderní“ teorii portfolia se statickou alokací aktiv (která je naopak vhodnější pro dlouhodobé investory).


Nicméně nic není dokonalé. Proto je určitě dobré fondům řídícím se strategií absolutního výnosu věnovat pozornost a zahrnout je do investičního portfolia.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE