DLOUHODOBÝ INVESTIČNÍ PRODUKT
14. leden 2024Dnes se chci věnovat Dlouhodobému investičnímu produktu (DIP).
DIP je další z vládou podporovaných produktů, kterým chce podpořit spoření resp. investování svých občanů na důchod.
DIP je unikátní v tom, že je to úplně nová záležitost, a to se stává pouze výjimečně. Většinou si stát vystačí se změnami parametrů. Každý se tedy může (a měl by) zamyslet nad tím, zda pro něj DIP je zajímavý a jak optimalizovat státní příspěvky, odpočty z dani a zdanění. Teď variant je teď více.
Když jsem přemýšlel nad tím, jak tento článek pojmout, tak jsem dospěl k tomu, že asi nejlepší bude srovnat DIP s penzijní spořením (novým DPS), které většina lidí poměrně dobře zná.
Pojďme tedy na to.
- Délka a doba spoření
Do DIPu stejně jako nově penzijního spoření musíte spořit minimálně 10 let a zároveň minimálně do 60 let.
Při předčasném zrušení je penalizováno tím, že musíte dodanit uplatněné daňové výhody a případné příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let.
U penzijka musíte vrátit i všechny státní příspěvky.
- Příspěvek účastníka
Spořit (investovat) můžete libovolnou částku. Omezením jsou minimální částky stanovené daným fondem. O tom, jaká částka příspěvku je optimální, napíšu níže.
- Příspěvek zaměstnavatele
Zaměstnavatel může přispívat jak na DIP, tak na penzijko (a také na životní pojištění) a až do 50tis Kč na zaměstnance si může příspěvky odečíst z daní. Není tedy žádná překážka pro příspěvek zaměstnavatele a je jen na zaměstnavateli, jak se k tomu postaví.
- Státní příspěvek
Zde je první výrazná odlišnost. U penzijka stát přispívá od 500,-- Kč měsíčního příspěvku klienta (do 500,-- Kč je státní příspěvek 0 Kč) a to 100,-- Kč až do 1.700,-- Kč měsíčního příspěvku klienta, kdy je státní příspěvek maximální a to 340,-- Kč.
U DIP žádný příspěvek není.
Zde je to bod pro penzijko.
- Odečet ze základu daně (daňová úspora)
U penzijka se dá od základu daně odečíst vše, co si klient posílá na 1.700,-- Kč měsíčně. Horní hranice je 48.000,-- Kč za rok – což je součet všech možných daňových odpočtů z penzijka, DIPu a životního spoření.
U DIPu se dá od základu daně odečíst vše, co do produktů DIP pošlete včetně poplatků, které se vám za investování strhnou. Horní hranice je stejné. Velkou výhodu vidím v tom, že se dají odečíst i poplatky, které se vám tak v podstatě vrátí.
Zde je to bod pro DIP. Níže uvedu konkrétní příklad.
- Zdanění při výběru
Splníte podmínky spoření a chcete si vybrat peníze. U penzijka zjistíte, že pokud si chcete peníze vybrat jednorázově, zdaní Vám stát výnosy a příspěvky zaměstnavatel 15% daní. Výnosy se nedaní až pokud si penzijko necháte vyplácet 10 a více let.
U DIPu s budou aplikovány stejné principy jako u běžného investování, včetně možnosti uplatnění osvobození při splnění hodnotového nebo časového testu. Může tak docházet k situacím, kdy účastník bude muset v daňovém přiznání uvádět a danit případné realizované zisky či inkasované dividendy v rámci DIP. To by se mohlo stát hlavně při přechodu mezi jednotlivými účastníky DIP. Časový test znamená, že po 3 letech držení investice jsou výnosy osvobozeny od daně. Nekoná se tedy 15% zdanění při jednorázovém vyrovnání.
Bod pro DIP a podle mě docela zásadní.
- Přechod mezi poskytovateli + změna strategie
Jak u penzijka, tak u DIPu je možné přecházet mezi jednotlivými poskytovateli případně měnit strategii nebo fondové řešení.
- Možnosti investování
U penzijka jste omezeni fondy, které nabízejí penzijní společnosti, které jsou sami také omezeny v jejich tvorbě. V případě DIPu si můžete investiční portfolio sestavit sami včetně ETF. To nabízí velké možnosti.
DIP má za toto u mě bod a musím říct, že se mi tato vlastnost DIPu líbí ze všeho nejvíce.
Příklad:
Vezmeme měsíční úložku 1.700,-- Kč měsíčně.
V případě penzijka dostanete státní příspěvek 340,-- Kč měsíčně tj. 4.080,-- Kč ročně
V případě DIPu si můžete od základu daně odečíst 20.400 Kč tj. úspora 3.060,-- Kč pří 15% zdanění resp. 4,692,-- Kč při 23% zdanění. Nezapomeňte, že se do daňového odpočtu počítají i zaplacené poplatky.
Mně se na DIPu líbí, že si můžu vybrat do jakých fondů budu investovat a věřím, že mi přinesou vyšší výnos než fondy penzijních společností.
Uvažuji o to, že buď nechám penzijko na 1.700,-- Kč měsíčně (kvůli státnímu příspěvku) a další peníze budu dávat do DIPu. Stejně si na penzi již takto investuji, tak proč nevyužít daňové úspory.
Případně budu do penzijka dávat minimum (nebo ho zmrazím) a přejdu kompletně na DIP – věřím, že vyšší výnosy mi vynahradí ztrátu státního příspěvku.
Každopádně se optimální řešení může lišit u každého z vás. Proto budu rád, když se mi ozvete, abychom to mohli probrat.
A prosím zmiňte se o tom ve svém okolí. DIP nikdo nemá a každý by ho měl řešit. Rád si o tom popovídám s kýmkoli, kdo se mi ozve.