GARANCE V INVESTOVÁNÍ
24. březen 2024Už jste se někdy při investování setkali s garantovaným výnosem nebo zhodnocením?
Já poměrně často. Už několikrát jsem slyšel o skvělých investičních příležitostech s garantovaným výnosem (většinou poměrně vysokým), na kterých prostě nemůžete prodělat. Většinou to však bývají pochybné investice na principu Ponziho schématu, které dříve nebo později krachne a investorů zbytou oči pro pláč.
Ač by se dal o podobných investicích napsat dlouhý článek, já se dnes chci věnovat produktům, které jsou také garantované, a přitom poměrně nenápadné. Lidé jim věří a někdy ani neví, že při investicích do nich také prodělávají.
On totiž bezrizikový výnos neexistuje a garance je vždy tak silná, jako ten, kdo ji dává.
Je zřejmé, že záruka malé začínající společnosti je mnohem slabší než třeba záruka státu. Ale je potřeba uvědomit si, že ani státní záruka není bez rizika. I státy krachují.
Dva známé investiční produkty se silnou zárukou jsou spořící účty a penzijní připojištění („staré“ penzijko). V prvním případě je zde silná záruka Fondu pojištění vkladů a ve druhém případě je zde záruka nezáporného výnosu (tedy přinejhorším nulového výnosu). A přesto investice do obou těchto produktů dlouhodobě prodělávají. Proč tomu tak je?
Protože i když máte něco garantovaného a dostanete nějaký nominální výnos, vždycky je tu ještě riziko inflace.
Cílem investování je mít také výnosy a takový majetek, abyste mohli čerpat rentu. U garantovaných, jistých produktů jsou většinou výnosy tak nízké, že nepokryjí inflaci. Reálně tak hodnota investic klesá.
Takže za jistotu u spořícího účtu nebo penzijního připojištění platíte nízkým výnosem.
Na garanci v investování je potřeba dát si pozor. A jistota nemusí být vždy to pravé ořechové.