Hypotéky - přijde v roce 2021 růst sazeb?
3. únor 2021Úrokové sazby v Česku letos nejspíš porostou. Sazby hypoték sice koncem loňského roku ještě stagnovaly kolem dvou procent, většina ekonomů ale předpokládá, že letos mírně porostou.
V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Nedá se asi čekat žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent.
Ke zdražení komerčních úvěrů, nejen hypoték, by vedlo především to, pokud by zvedla své úrokové sazby Česká národní banka. To, že k tomu v letošním roce dojde, se nedá vyloučit. Podle většiny členů bankovní rady ČNB se totiž ekonomický vývoj aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu. ČNB tedy avizuje, že nechce držet úrokové sazby nízko déle, než je nezbytně nutné.
Kvůli velkému schodku veřejných financí se vláda bude snažit zajistit většinu finančních prostředku v prvním pololetí vydáváním dlouhodobých dluhopisu. Nadprůměrná nabídka dluhopisu ve spojení s předpokládaným postupným zotavováním ekonomiky a ochotou investorů směrovat investice do rizikovějších aktiv typu akcií povede k poklesu ceny dluhopisu vlády ČR, a tedy k růstu jejich výnosu. Tento růst výnosu by podpořilo i možné zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB. Pro banky tedy nebude výhodné pokračovat se snižováním sazeb hypoték. Pokud budou bezpečné státní dluhopisy úročeny atraktivněji než nyní, banky budou více než nyní tíhnout k investicím do nich spíše než k poskytování méně bezpečných hypoték. Za hypotéky proto budou požadovat vyšší úrok.
První prognóza, nad kterou bude moci rada vést zásadnější debatu o budoucím směřování měnové politiky, ale bude podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka až na začátku května. Na posledním měnovém jednání v prosinci nechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.
Na hypotečním trhu působí mnoho hráčů vzájemně si konkurujících, o cenách hypoték tak do jisté míry budou rozhodovat i sami zájemci o úvěry na bydlení. Pokud bude zájem o hypotéky stejně velký jako loni, banky nejspíše postupem času promítnou nárůst ceny zdrojů do cen hypoték a ty začnou zdražovat. V opačném případě, propadne-li se poptávka, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší, takže ceny hypoték by mohly ještě nějakou dobu stagnovat.
Nicméně v tuto chvíli je však s ohledem na vývoj ceny zdrojů určitě lepší počítat spíše s růstem úrokových sazeb.
Pokud tedy máte hypotéku s vyšším úrokem nebo uvažujete o nové, napište mi nebo zavolejte. Není na co čekat.
Na závěr přidávám dva odkazy na podcasty zaměřené
na koupi investiční nemovitosti. Oba jsou primárně určené pro
finanční poradce (zvlášť ten od mého kolegy p. Hudečka), ale
většina informací je zajímavá i pro klienty.
https://open.spotify.com/episode/3cBuUkkp21Yt2UjSNTW78Qsi=z4hWD74QT_2H45IgD_6Kvw&fbclid=IwAR0TG9UjV6Z_IWBe4wp39VM8fqpzk09zkTE6fuKbu1zXqrEwbMZ7RjIhOts&nd=1
https://poradci-sobe.cz/finfest-online/investice-do-najemniho-bydleni/