KOLIK STOJÍ STÁŘÍ V POHODĚ?

15. duben 2025

Často s klienty řeším otázku, kolik by měli mít naspořeno (nainvestováno) na stáří, aby byli v pohodě. Do se to poměrně jednoduše spočítat a pro každého klienta se tato částka liší. Jde to však zobecnit?

KOLIK STOJÍ STÁŘÍ V POHODĚ?KOLIK STOJÍ STÁŘÍ V POHODĚ?


Podle mě ne, protože klienti jsou velmi rozdílní. Nicméně společnost Partners udělala v roce 2023 rozsáhlý průzkum, ze kterého vyplynulo, že Čechům stačí v průměru 1,46 milionu korun, aby byli na stáží zabezpečeni. Problém je právě v tom, že se jedná o průměr. Mnoha mým klientům by taková částka nestačila.

Uváděné částky se liší v závislosti na tom, zda odpovídala žena nebo muž, vysoko nebo nízkopříjmoví lidé, lidé s vyšším nebo nižším vzděláním (viz graf v titulním obrázku).


Dobré je, že se 2/3 Čechů na důchod připravují. Většinou lidé s vyššími příjmy a vyšším vzděláním, kteří se nechtějí spoléhat na stát.

 

V průměru si pak odkládají nebo investují téměř 2 200 Kč, což už je dlouhodobě slušná suma. Problém je ale v efektivnosti zhodnocení těchto peněz.

 

Nejvíce lidí (37 %) fandí starému penzijku – penzijnímu připojištění, které ale v současné době s minimálními výnosy rozhodně není ideálním produktem na rozdíl od vhodně nastaveného novějšího penzijního spoření. O změně ze starého na nové „penzijko“ by ale uvažovala asi jen pětina současných uživatelů. To není dobré. Vzhledem k inflaci se hodnota peněz ve starém penzijku snižuje, a to kazí snahu lidí zabezpečit se na stáří.


Klienti, kteří vkládají své peníze do penzijka (starého nebo nového) tam průměrně vkládají měsíčně 961 korun. V průměru tedy nevyužívali maximální státní příspěvek. A od 1.7.2024 se jim státní příspěvek ještě snížil (pokud svoji úložku nenavýšili), protože se změnila pravidla poskytování státního příspěvku.

 

Ještě horší je, že 1/3 klientů neví, jakou investiční strategii využívají. 2/5 uvádějí, že využívají konzervativní typ a 1/4 dynamický typ. Vzhledem k dlouhodobosti investování na stáří by měla být základní strategie dynamická a teprve s blížícím se koncem penzijka by se měla postupně zkonzervativňovat. Konzervativní strategie nemusí dlouhodobě překonávat inflaci.


Od 1.1.2024 stát zavedl další možnost investování na stáří – DIP (Dlouhodobý investiční produkt). Postupně si získává svoje klienty. Podle mého názoru je určitě zajímavý a při správném nastavení může být lepší než penzijko. Rozhodně by měl být opět spíše dynamičtější.


Každopádně doporučuji poradit se s investičním specialistou a správném nastavení investičních produktů. Konečný rozdíl může být statisíce a při vyšších úložkách i miliony. A to se vyplatí!

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE