LZE ZÍSKAT HYPOTÉKU VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ NEBO VÝPOVĚDNÍ LHŮTĚ?
3. květen 2024Změna zaměstnání většinu lidí potká více než jednou za život. Co se ale stane, když se zrovna rozhodnete vzít si hypotéku? Změnili jste zaměstnání, třeba kvůli platu a máte tedy vyšší mzdu. Ale banka vám přesto nechce dát hypotéku … jste totiž ve výpovědní lhůtě.
Obecně totiž platí, že banky neschvalují hypoteční úvěry žadatelům ve zkušební či výpovědní době. V této životní situaci je tedy obtížné získat hypotéku.
Prakticky to nejde obejít, ale dá se na tuto situaci připravit.
Pokud o hypotéce vážně uvažujete a pouze hledáte nemovitost, můžete si vzít hypotéku bez vybrané nemovitosti. Až pak nemovitost najdete, banka již znovu nezkoumá vaši příjmovou situaci.
Podobně si můžete vzít hypotéku dříve, než ji potřebujete (třeba na výstavbu nebo rekonstrukci) a dát dostatečně dlouhou dobu čerpání. Při čerpání pak již banka nebude vaši příjmovou situaci zkoumat.
Další možností, jak dosáhnout na hypotéku ve zkušební době, je přizvání bonitního spolužadatele. O hypoteční úvěr mohou žádat společně až čtyři osoby. Nejčastěji se jedná například o partnera či partnerku, rodiče nebo i dospělé potomky.
V tomto případě jsou posuzovány pouze příjmy spolužadatelů. Pokud jsou dostatečně vysoké, banka hypotéku schválí. Vy jste sice součástí úvěrové smlouvy, ale příjmy neprokazujete.
Jakmile uplyne zkušební doba, je možné spolužadatele vyjmout z úvěrové smlouvy, a to formou dodatku. Než tak banka učiní, posoudí výši vašich příjmů. Pokud jsou dostatečné, změnu schválí. Počítejte také s tím, že si banka za vyhotovení dodatku účtuje poplatek.
Pokud nepůjde ani jedna ze zmíněných možností, tak budete muset hypotéku odložit.
Podobně pak můžete řešit situaci při ztrátě zaměstnání.