Medvědí trh a KB dostala přes prsty...

26. červen 2022

Začnu ekonomickým přehledem.

Medvědí trh a KB dostala přes prsty...Medvědí trh a KB dostala přes prsty...

-          Inflace roste – nejen u nás, kdy za květen dosáhla 15,2%, ale v celé EU 8,8% nebo v USA 8,6%

-          Centrální banky na růst inflace reagují zvyšováním úrokových sazeb – a to opět v podstatě celosvětově. ČNB v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu na 7% !!!

Zcela nepřekvapivě budou růst úroky na spořících účtech, termínovaných vkladech a úvěrech.

Bohužel má tato situace vliv i na investice, kdy klesají nejen ceny dluhopisů, ale hlavně rizikovějších aktiv, jako jsou například akcie. Velký propad zaznamenávají také kryptoměny.

Co dělat v této době je podle mě poměrně jasné. Je vhodný čas dokoupit klesající akciové fondy. Ale nechtěl bych, abyste to slyšeli pouze ode mě. Sleduji několik poradenských společností a od jedné z nich mi včera přišel newsletter, který mi mluví z duše. Jedná se o společnost Cimpel a partneři (mimochodem jednají pouze s klienty, kteří chtějí investovat minimálně 3mil Kč) a newsletter si dovolím ocitovat celý a nezměněný:

„Je to tady! Globální akciové indexy v pondělí dosáhly hranice poklesu o více než 20 % od svého posledního maxima ze začátku roku. Dostaly se tak do úrovně medvědího trhu.

Naše klienty jsme již v úterý vyzvali (letos už podruhé), aby využili této příležitosti k další vlně mimořádných nákupů z volných prostředků.
Je důležité si uvědomit základní matematický trik s medvědím trhem spojený. Pokud trh poklesne o −20 %, pro návrat na původní hodnoty mu růst o 20 % stačit nebude. Uvedu to na konkrétním příkladu. Pokud zainvestujete 10 milionů Kč a Vaše investice klesne o −20 %, je hodnota Vašeho portfolia 8 milionů Kč. Abyste se dostali zpět na 10 milionů Kč, musí Vaše portfolio vyrůst o 2 miliony Kč, to znamená o 25 %.
Trh se s jistotou v čase vrátí zpět na svou původní hodnotu a Vaše investice také. Co se Vám ale nyní nabízí, je příležitost na této cestě vydělat více, než jste prodělali!

Pokud byste nyní své portfolio v poklesu doplnili o 2 miliony Kč, aby bylo na své původní hodnotě, bude hodnota Vašich investic ve chvíli, kdy se trhy dostanou na svou původní hodnotu, 12,5 milionu Kč. To je o 500 tisíc Kč víc, než jste celkem měli před poklesem (původní hodnota portfolia + Váš vklad).
V každé hrozbě leží skrytá příležitost a ta současná přímo bije do očí. Ještě koncem roku si investoři stěžovali, že jsou ceny akcií na maximech a je jen otázkou času, kdy dojde k propadu. Teď je propad tady a maxima jsou minulostí. Kdy jindy tedy začít nakupovat, než právě ve chvíli, jako je ta současná?!
Pokud v tuto chvíli nemáte na nové vklady peníze, je pro Vás situace o něco jednodušší. Kolísavost je přirozenou součástí všech burzovních investic. Není třeba se kvůli ní příliš vzrušovat a poklesy je třeba VYSEDĚT.“

Jak jsem psal, i já si myslím, že je vhodná příležitost alespoň s částí svých volných prostředků dokoupit i rizikové investice, jako jsou akcie nebo akciové fondy. A pokud budou trhy ještě klesat, tak znovu dokoupit. Situace se určitě dříve či později obrátí a trhy se vrátí na své nejvyšší úrovně, a ještě je překonají.

V průběhu červa došlo ještě k zajímavé události z oblasti hypoték, kterou bych rád okomentoval.

KB dostala od ČNB pokutu 7,5mil Kč za to, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o výši úroku a dalších nákladů, které by byli klienti povinni platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelských úvěrů.

Jinými slovy Komerční banka chtěla po klientech za předčasný odchod s hypotékou uhradit řádově desetitisíce i nižší statisíce korun.

Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že spotřebitel má v případě předčasného splacení úvěru právo na snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru o výši úroku a dalších nákladů, které by byl spotřebitel povinen platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelského úvěru. Věřitel (například banka) pak má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením.

A o výklad účelně vynaložených nákladů právě jde. Zatímco ČNB míní (a většina bank to respektuje), že to mají být zejména náklady na administrativu, některé banky – například skupina Komerční banky nebo UniCredit Bank – do účelně vynaložených nákladů zahrnovaly například i úrokovou ztrátu.

KB na pokutu zareagovala tak, že je potřeba, aby o výkladu pojmu účelně vynaložené náklady rozhodl nezávislý soud, ale do jeho rozhodnutí bude respektovat výklad ČNB.

Teď to není kvůli rostoucím sazbám aktuální, ale kvůli svým klientům doufám, že až sazby začnou opět klesat a refinancování hypoték se rozběhne naplno, budou se banky výkladu ČNB opravdu držet.

Já osobně bych se přikláněl k tomu, aby bylo vyjasněno (třeba zákonem), co přesně jsou účelně vynaložené náklady. Klient (spotřebitel) by pak dopředu jasně věděl, co může při předčasném splacení hypotéky očekávat.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-velka-banka-dostala-pres-prsty-za-trestani-lidi-odchazejicich-s-hypotekou-206384

Jak je vidět před prázdninami se děje dost zajímavého.