POLOŽKOVÝ ROZPOČET

30. září 2023

U hypotéky na výstavbu nebo rekonstrukci je jeden z nejdůležitějších podkladů položkový rozpočet. Klienti se mě často ptají, jak ho mají sestavit, jak má vypadat … proto jsem se rozhodl napsat o tomto tématu krátký článek.

POLOŽKOVÝ ROZPOČETPOLOŽKOVÝ ROZPOČET


Při sestavování položkového rozpočtu se vychází z projektové dokumentace.


Díky položkovému rozpočtu získáte velmi přesný obrázek o finanční náročnosti stavebního záměru. Rozpočet slouží především pro vaše plánování financí. Jednoduše si podle něj například spočítáte potřebnou výši hypotéky a finanční rezervy.  Položkový rozpočet vám rovněž pomůže při kontrole výdajů za již odvedené stavební práce. Přesný finanční plán a důkladná správa peněz je pro zajištění vaší finanční stability klíčová.


Položkový rozpočet pro posouzení hypotéky je oproti podrobnému položkovému rozpočtu pro účely stavebníka výrazně jednodušší. Položkový rozpočet pro banky je obvykle v rozsahu jedné strany formátu A4, kde stavebník uvádí velmi obecně o jaké stavební práce se bude jednat. Banky tento rozpočet potřebují proto, aby posoudily, zda je částka na výstavbu nebo rekonstrukci dostačující a mohou tak s klientem řešit jeho záměr. Dále se rozpočet používá při ověřování využití finančních prostředků, kdy odhadce banky kontroluje, do jaké míry bylo prostavěno dle uvolněných peněz.


V rozpočtu pro banku je třeba určit záměr, tedy zda plánujete výstavbu nové nemovitosti nebo rekonstrukci. Nutná je rovněž základní identifikace místa stavby a stavebníka.


Dále rozpočet pro bankovní hypotéku obsahuje výčet hlavních stavebních prací, mezi ně patří například zemní práce, svislé a vodorovné konstrukce, tepelné izolace, výplně otvorů, úpravy vnitřních a vnějších povrchů, podlahy klempířské konstrukce a podobně.


Rozpočet si můžete nechat sestavit nebo ho sestavíte i svépomocí. Bance není třeba předkládat rozpočet takzvaně s kulatým razítkem. Položek v rozpočtu pro banku je jen pár a nemusíte se obávat ho sestavit sami. Je potřeba vždy vyplnit jen položky, které se vás týkají a uvést co konkrétně chcete realizovat. Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc vašeho stavaře či stavební firmu, který vám pomůže zorientovat se v cenách materiálů a potřebných pracích. Na konci dokumentu je zpravidla sumář nákladů. Zde také uvedete, kolik vlastních zdrojů na stavbu použijete.


Rozpočet pro novostavbu a rekonstrukci se liší pouze v rozsahu stavebních prací. U rekonstrukce není například potřeba hloubit základy, budovat základovou desku nebo stavět obvodové zdi. Při celkové rekonstrukci domu takzvaně od základu jsou ovšem oproti novostavbě rozdíly jen minimální.


Výstavba i rekonstrukce nemovitosti je nákladná. Při sestavování rozpočtu vždy počítejte s dostatečnou financí rezervou. Zejména u rekonstrukcí starších rodinných domů se často objevují problémy, se kterými se dopředu nepočítalo.


Klidně si můžete vzít vyšší hypotéku hypotéku a vytvořit si tak pohodlný finanční polštář. Až 20 procent z úvěru nemusíte ve finále vyčerpat (bez sankce).


Sestavení položkového rozpočtu není složité a nemusíte se ho nijak bát. Vzor položkového rozpočtu vidíte na obrázku u článku.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE