Pravidelné investování - různé scénáře

16. srpen 2022

Příspěvek 1 čast.jpg

Pravidelné investování - různé scénářePravidelné investování - různé scénáře

Představte si, že máte v plánu investovat pravidelně každý rok 10 000 Kč po dobu 10 let, a můžete si vybrat, jaký z tří tržních scénářů na obrázku 1 (se stejným konečným výsledkem) by po dobu vaší investice probíhal.

Jaký scénář byste preferovali?

Jasně, jedná se o srovnání pravidelného investování při různých scénářích a ti, co se v investování vyznají se, budou odpověď znát. Můj příspěvek je spíše určený pro ty méně znalé, kteří třeba právě přemýšlí o tom, zda je vhodné začít investovat.

.

.

.

Většina lidí volí scénář A. Vypadá to dobře, když se budou moci každý ten měsíc nebo půlrok podívat na stav účtu a vidět, jak pomalu roste.

Nicméně, jak je vidět z přiloženého obrázku 2, ke zdaleka nejlepšímu konečnému výsledku vede scénář C. Důvodem je, že po většinu času se nakupovalo portfolio v podstatě se „slevou“ oproti původní hodnotě. Nezáleží totiž na tom, jestli cena portfolia v průběhu investičního horizontu klesala. Jediné, na čem záleží, je jeho koncová hodnota.

Smyslem tohoto příkladu je ukázat, že na dočasném kolísání trhů nezáleží – naopak kolísavé trhy dávají díky propadům příležitosti pravidelným investorům nakoupit za levno a zvýšit tak konečný výnos. To však neznamená, že byste měli čekat na to, až trhy spadnou a pak se snažit nakoupit – lze totiž odhadnout, kdy nějaký propad přijde? A až jednou přijde a trhy budou padat například o 20 %, budete mít kuráž v ten moment vaše několik měsíců či let šetřené peníze zainvestovat?

Ponaučení, které bychom si z našeho příkladu měli odnést je: pokud plánujete investovat pravidelně, ignorujte chování trhu, jeho krátkodobé výkyvy a neplánujte výběr většiny investovaných prostředků po dobu několik let – a ani se k tomu nenechte v panice zlákat, emoce jen brání racionálnímu uvažování a snižují konečný výnos.

Příspěvek 2 čast.jpg