PRAVIDLO 4% (PRO RENTIÉRY)

5. leden 2025

Kdo by nechtěl být rentiérem? Víte však jak čerpat peníze ze svých nainvestovaných prostředků, aby se vám vydržely na minimálně 30 let?

PRAVIDLO 4% (PRO RENTIÉRY)PRAVIDLO 4% (PRO RENTIÉRY)


Pomůže vám v tom pravidlo 4% (někdy také nazývané dolar + inflace). Ke to jedno nejznámějších pravidel pro čerpání renty z portfolia.


Funguje na principu čerpání pevného procenta (4 %) z počáteční hodnoty portfolia s ročním navyšováním o inflaci.


V prvním roce důchodu si vyberete 4 % z hodnoty vašeho investičního portfolia. (např. pokud máte portfolio v hodnotě 6.000.000 Kč, první rok vyberete 240.000 Kč … 4 % 6mil Kč).


V každém dalším roce upravíte výběr podle míry inflace, abyste si zachovali kupní sílu výběru. Pokud tedy byla inflace 3 %, v druhém roce vyberete částku o 3 % vyšší než v předchozím roce. (247.200,-- Kč … 103% z 240tisk Kč). V dalších letech postupujete stejně a znovu své již navýšené výběry navyšujete o inflaci.


Portfolio se vám samozřejmě stále zhodnocuje, protože peníze nenecháváte doma pod slamníkem. Výběry se neodvíjejí se od výkonnosti portfolia. Jsou stabilní a odvíjejí se pouze od výše inflace. To však může způsobit problémy. Při výrazných poklesech na trhu nebo při vysoké inflaci se můžete dostat do situace, že peníze vyčerpáte dříve, než jste plánovali.  


Částečnou ochranou může být vyšší podíl akcií v portfoliu, ale to je poměrně diskutabilní kvůli spíše konzervativnějšímu přístupu mnoha klientů.


Další možností je upravovat výběry podle zhodnocení, jakého dosáhne vaše portfolio. Pokud bude portfolio klesat, snížíte vaše výběry, pokud bude růst, výběry naopak zvýšíte. Obdobně, pokud bude vysoká inflace, nenavýšíte vaše výběry o celou inflaci, ale jen její část. Můžete si například stanovit strop navýšení, přes který nepůjdete a naopak dno, pod které nepůjdete. Příklad nastavení je strop 5% a dno – 2,5%.

Ať už použijete základní pravidlo, nebo upravené přizpůsobení výběrů, potřebujete vědět, jak mít vaše portfolio zainvestované.


Stále populárnější je kyblíková metoda investování peněz.


Ta spočívá v rozdělení investovaných peněz do tří „kyblíků“.

První kyblík je určený pro uložení peněz na nejbližší tři roky v konzervativní nebo hotovostní strategii.


V druhém kyblíku jsou peníze určené na dalších 7 let. Pro tyto peníze se dá vybrat několik možných strategií. Jedna z možných je All seasons strategie Raye Dalia, o které podrobněji píši v jiném článku. kyblíku jsou peníze určené na dalších sedm let. 


Třetí kyblík, tvoří největší část celkového portfolia. Peníze v něm jsou investovány dynamicky a může ho tvořit např. 75 % akcií, dále 15 % alternativních investic a 10 % dluhopisů. V tomto kyblíku jsou peníze, které budete potřebovat za 10 a více let. 


Být rentiérem je příjemné. A ještě příjemnější je mít jasný plán, jak své peníze budete čerpat.


Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE