PŘÍJMY A JEJICH OVĚŘENÍ
23. březen 2025Sem tam se setkávám s klienty, kteří chtějí před bankou vypadat příjmově lépe a snaží se alespoň trochu obejít pravidla. Banky (a bankéři) nejsou blbé a příjmy si poměrně důkladně prověřují.
Jak se tedy dokládají příjmy a jak je banky ověřují?
PŘÍJMY ZE ZAMĚSTNÁNÍ
Doložit příjmy ze zaměstnání je jednoduché. Banky mají formulář potvrzení o příjmu, které si necháte u zaměstnavatele vyplnit. Banka potvrzení důkladně prozkoumá a ověří. Nechá si předložit výpisy z účtu, aby ověřila, že výše příjmu, která vám na účet chodí odpovídá výši příjmu na potvrzení. Ale prozkoumá také vaše výdaje. A pokud například sázíte na sportovní zápasy, může to znamenat velký problém. Příjmy v hotovosti uznává jen velmi málo bank a budete je muset doložit nejen výplatními páskami, ale velmi pravděpodobně i výpisem z důchodového pojištění.
Pokud jste ve zkušební lhůtě nebo
ve výpovědi, můžete si být jistí, že takové příjmy neuzná.
Banka si váš příjem ověří
i telefonátem u vašeho zaměstnavatele.
Lhát nebo si potvrzení nějak
upravovat se nevyplácí.
PŘÍJMY Z PODNIKÁNÍ
Ani jako OSVČ se nevyhnete důkladnému prozkoumání vašich příjmů. Začne to u daňového přiznání, jehož předložení je samozřejmost. Mimo příjmů a výdajů se banka podívá i na délku vašeho podnikání. Každá banka má jiný přístup k minimální délce podnikání, některá chce minimální délku podnikání 6 měsíců, některé alespoň rok.
Budete také muset doložit, že jste
daňové přiznání opravdu podali na finanční úřad – stačí
dodejka z datové schránky, nebo razítko FÚ.
Také doložíte zaplacení daně –
třeba výpisem obratu na účtu.
Ani všechno toto nemusí bance
stačit. Může se stát, že jí budete muset předložit potvrzení
o bezdlužnosti.
Pokud jste v režimu paušální
daně připravte si potvrzení o přihlášení k paušální
dani a výpisy z účtu – za tři nebo až za dvanáct
měsíců podle banky.
OSTATNÍ PŘÍJMY
Ani u ostatních příjmů jako jsou důchody, rodičovský příspěvek nebo peněžitá pomoc v mateřství, příjmy z firmy, z pronájmu atd. se nevyhnete dokládání různých dokumentů. Nestačí, že vám tyto příjmy chodí na účet, budete muset doložit smlouvy, úřední rozhodnutí atd.
A když k tomu připojíte, že si vás banka prověří v různých databázích a rejstřících jako jsou BRKI, NRKI, SOLUS, centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, databáze neplatných dokladů nebo evidence trvalého pobytu, jste ověřeni a prověřeni opravdu důkladně.
Obelhat v něčem banku není jednoduché. A z praxe vám můžu poradit, že nejlepší je být upřímný a otevřený.
Jde vám z dokladů hlava kolem. Nevadí, určitě najdete zkušeného poradce, který vám s nimi poradí.