PROČ JE DOBRÉ SPOŘIT NA DŮCHOD (co nejdříve)?

2. listopad 2024

Asi každý chce prožít důchod v klidu a pohodě. A podmínkou je i finanční pohoda. Té se bohužel nepodaří dosáhnout každému. Finanční zajištění na stáří znamená pro každého něco jiného, přesto se je potřeba mít naspořeno (průměrně) více než 2 milióny korun, aby se lidem v důchodu dobře žilo. Alarmující je, že se této částky podaří dosáhnout jen asi 10% Čechů.

PROČ JE DOBRÉ SPOŘIT NA DŮCHOD (co nejdříve)?PROČ JE DOBRÉ SPOŘIT NA DŮCHOD (co nejdříve)?


Proč je vlastně dobré spořit si na důchod? Hlavně proto, že není jisté, zda bude stát schopen se o důchodce postarat a vyplácet jim adekvátní úspory.


  • Rapidně roste počet lidí v důchodu - z dat ČSÚ vyplývá, že mezi lety 2001 a 2010 počet seniorů V ČR vzrostl o 185 tisíc, a mezi 2011 a 2020 takřka o trojnásobek, o 521 tisíc. Dle prognóz tak bude na konci 21. století seniorů již třetina populace, kdežto v roce 2020 důchodci tvořili pouze pětinu. Počet lidí v produktivním věku se v poměru k počtu důchodců snižuje a přestanou být schopní financovat náš průběžný systém.


  • Stát zvyšuje (a bude zvyšovat) dobu odchodu do důchodu – s nepříznivou demografickou situací se snaží stát bojovat zvyšováním věku odchodu do důchodu. Ministerstvo práce a sociálních věcí v minulém roce navrhlo reformu, dle které by muži narození v roce 1966 měli nově jít do důchodu ve věku 65 let a 2 měsíce a muži narození v roce 1969 ve věku 65 let a 7 měsíců. To samé platí pro ženy, které vychovaly méně než tři děti.


  • Zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu – reforma počítá i se ztížením podmínek odchodu do předčasného důchodu. Nově stát sníží výpočtový základ důchodu o 1,5 % za každých 90 dní, o které odejdete do důchodu dříve. Do předčasného důchodu pak můžete nejdříve tři roky před oficiálním odchodem (dříve bylo pět let) a v té době již musíte mít odpracováno minimálně 40 let (dříve bylo 35 let). Omezena bude také valorizace předčasných důchodů. Procentní výměra důchodů se poprvé zvýší až od ledna roku, který následuje po roce dosažení důchodového věku.


Z výše uvedeného je více než zřejmé, že se stát bude snažit na důchodech šetřit. O to více je potřeba si na důchod naspořit (nainvestovat).


V dosažení potřebné částky hodně pomůže složené úročení – zjednodušeně řečeno zhodnocování již připsaných úroků. Nejdůležitější je čas – začněte tedy co nejdříve. I kdybyste měli začít jen s malou částkou. A vydržte na peníze nesahat a schovat si je opravdu až do důchodu. Vyplatí se vám to.


Při investování můžete využít některý ze státem podporovaných produktů, jako je doplňkové penzijní spoření (populární „penzijko“) nebo dlouhodobý investiční produkt. Hodně lidí má také penzijní připojištění („staré penzijko“), to je ale výnosově špatné a je lepší ho změnit na jiný produkt. U těchto produktů můžete získat státní příspěvek nebo daňovou úsporu.

Sami pak můžete využít některé z nepřeberných možností investování jako jsou podílové fondy, akcie, dluhopisy, ETF, drahé kovy nebo třeba nemovitostí.


Možností je hodně a každá má své výhody i nevýhody. Nejlepší je pak často nesázet jen na jeden produkt, ale využít hned několik možností, některé konzervativnější a jiné dynamičtější. Je dobré nic nenechávat náhodě a dobře zvážit své kroky. Řešení se bude jistě lišit dle výše investice, četnosti vkladů, vašich cílů i ochoty riskovat.


A pokud si nejste jistí, poraďte se s finančním poradcem.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE