PSYCHOLOGIE INVESTOVÁNÍ
5. listopad 2023O psychologii investování jsem napsal již několik článků. Je to zajímavé téma a já o něm rád píši. Je fascinující, když i velmi racionální a analytičtí lidé podléhají při investování emocím.
Investoři vždy bojují se strachem ze ztráty a na druhou stranu touží po zisku.
Měli by se rozhodovat racionálně, ale v emocích jde racionalita stranou. Vezměme si rostoucí trh. Rostoucí cena postupně láká investory a aktiva rostou dál, všude se o tom mluví a píše i v novinách. A vzniká tak dojem, že růst bude pokračovat donekonečna. Nezkušení investoři bohužel nakupují až později (až překonají svůj strach z investic) a dost často až blízko vrcholu.
Přispívá k tomu i „strach z promeškání investiční příležitosti“. Nezkušení investoři jsou nervózní z toho, že kdyby nenakoupili, mohli by promeškat investiční příležitost.
A po změně trendu naopak příliš dlouho čekají s prodejem. A z trhu pak odchází se ztrátou a nedůvěrou v jakékoli investování.
Při klesajícím trhu je na druhou stranu těžké vydržet a neprodat, když „v přímém přenosu“ vidíte, jak se vaše peníze ztrácejí před očima. Racionální investoři poklesy trhu překonají a počkají si na další růstové období. Ti, co prodali, pak jen počítají, kolik mohli vydělat, kdyby vydrželi.
Některé z chyb, které investoři dělají, jsou tyto:
Ztrátová averze: Investoři mají tendenci přisuzovat ztrátám větší váhu než ziskům, což častokrát vede k prodeji portfolia při malých ztrátách kvůli obavám ze ztráty.
Zkreslení: Investoři mohou hledat informace, které potvrzují jejich existující názory, a ignorovat data, která popírají jejich investiční myšlenku.
Skupinové chování: Investoři jsou ovlivněni masovým chováním trhu a dělají rozhodnutí na základě toho, co vidí u ostatních.
Zamilování se do investice: Někdy si investoři jen velmi těžko připouštějí, že investice, pro kterou se rozhodli je ztrátová a měli by ji prodat.
Příliš časté investování: Pokud někdo reaguje na každý výkyv a změnu na trhu ztrácí na poplatcích a pravděpodobně se mu to dříve nebo později nevyplatí.
Jak se tedy bránit emočnímu rozhodování? Důležitě je rozmyslet si pořádně investici – sestavit racionální plán, stanovit cíle, správně diverzifikovat, a hlavně VŠE DODRŽET.
V tom může být prospěšná rada a pomoc finančního poradce, který celou situaci vidí z odstupu.
Prodávali jste nebo nakupovali jste někdy i Vy na základě emocí?