Refixace a refinancování hypotéky

6. září 2022

Pro mnoho lidí je v současné době strašákem nejen růst cen energií, ale i končící fixace úrokové sazby u hypotéky. A se skokovým nárůstem úrokové sazby přijde nepříjemný, několikatisícový nárůst měsíční splátky.

Refixace a refinancování hypotékyRefixace a refinancování hypotéky

Konec fixace je však důležitý nejen v době rostoucích sazeb, ale v podstatě kdykoli. Když se totiž k němu dobře přistoupí, tak klienti mohou v dalším období fixace ušetřit třeba desetitisíce. Jak tedy na to?

1. Začněte vyjednávat včas

Nečekejte, až vás vaše banka sama kontaktuje s novou nabídkou. S vyjednáváním můžete začít třeba i rok před koncem stávajícího fixačního období. Oslovte ji s předstihem sami, aby pro vás vypracovala kompletní návrh, jak bude vypadat vaše hypotéka v dalším období fixace. Díky tomu vás nový výpočet nepřekvapí až s blížícím se koncem fixace a na řešení situace budete mít dostatek času.

Zároveň tak budete mít čas na refinancování, pokud nebude s nabídkou vaší současné banky spokojeni.

2. Poptejte se ve více bankách

Domněnka, že vaše stávající banka, u které máte hypotéku, vám logicky nabídne ty nejlepší podmínky, je častý omyl. Zjistěte si, jak by vaše hypotéka, a především její měsíční splátka, mohly vypadat alespoň ve dvou dalších bankách. S tím vám může dobře pomoci finanční poradce.

3. Vyjednávejte s vaší bankou několikrát

Může se vám stát, že první nabídka, kterou obdržíte od vaší stávající banky, nebude úplně nejlepší. Pak se většinou vyplatí oslovit banku s konkurenční nabídkou. Zvýšíte si tak šanci, že nabídku dorovnají. A podle mých zkušeností se tak děje poměrně často.

4. Nebojte se refinancovat

Pokud s nabídkou vaší stávající banky nebudete spokojeni, nebojte se refinancovat a převést úvěr jinam. Refinancování není složitý proces. A i zde můžete využít služeb finančního poradce.

5. Myslete dopředu, zvažte dobu fixace

Samotný úrok a výše měsíční splátky se odvíjí i od toho, jakou zvolíte fixaci úrokové sazby. Je proto důležité ji správně zvolit. Délka nové úrokové sazby by měla korespondovat s vaší životní situací a s aktuální situací v ekonomice. Obecně lze říci, že pokud jsou úrokové sazby nízké, zafixujte si je na co nejdelší dobu. Naopak, pokud úrokové sazby jsou vysoké, zafixujte si je na kratší dobu.