ÚVĚROVÉ REGISTRY

7. březen 2025

Banky se při vyřizování úvěru dívají do úvěrových registrů. Lidé často neví, co vše se v registrech dá najít, kolik jich je a jak můžou oni sami získat informace.

ÚVĚROVÉ REGISTRYÚVĚROVÉ REGISTRY

 

Úvěrové registry jsou databáze, ve kterých se shromažďují informace o úvěrech klientů A to jak bankovních (úvěr, leasing, kreditní karta, nebo kontokorent), tak nebankovních. Registru se tedy nevyhnete i pokud si úvěr vezmete od jiné firmy než banky.

 

To, že jste v registrech je samo o sobě neutrální zpráva. Špatná zpráva to je v případě, že jste měli problém se splácením. Stačí se i byť jen o jeden den opozdit se splátkou. Drobné prohřešky, pokud se neopakují, se dají vysvětlit. Větší nebo opakované prohřešky často vedou k zamítnutí žádosti o úvěr. Na druhou stranu může být zápis v registrech i dobrou zprávou. Některé banky ocení to, že jste již někdy úvěr měli a dobře ho splatili.

 

V ČR existují tři registry:

 

BRKI - Bankovní registr klientských informací
Zde se objeví všechny úvěry, které si vezmete u některé z bank. A nejen to. Stačí když jen o úvěr požádáte a už se tato informace v registru objeví.


NRKI - Nebankovní registr klientských informací
Tento druhý rejstřík je velmi podobný prvnímu, ale shromažďuje informace o úvěrech u nebankovních institucí (např. Home Credit atd…)


SOLUS - Registr neplatičů
Do tohoto registru se dostanete, jen když nesplácíte. A nejen úvěry. Zde se objeví i nezaplacená platba za telefon, účet za elektřinu, nebo pojištění. Je to jako taková černá listina finančního světa. 

 

Banky většinou nahlížejí do všech registrů, takže nepočítejte s tím, že se vám podaří něco zatajit.
 
Výpis z registrů si můžete zkontrolovat i sami. Ale jen ten svůj. Výpis z registrů BRKI a NRKI získáte přes web www.kolikmam.cz a výpis z registru SOLUS přes web www.nejsemdluznik.cz
Totožnost ověříte např. přes bankovní identitu a po zaplacení poplatku dostanete výpis.
Pokud nechcete, nemusíte platit nic – banka se do registrů podívá sama. Pokud ale budete chtít vědět dopředu, jestli nemáte nějaký problém, tak to zase tak velká investice není.

 

Abyste se do budoucna vyhnuli problémům při žádosti o hypotéku, tak mějte pod kontrolou osobní finance. Vše plaťte včas a dejte si pozor i na přečerpání kontokorentu (třeba jen o poplatky) nebo kreditní karty. 

 

A mějte na paměti i to, že i když se v registru najde negativní informace, není nic ztraceno. Něco se dá vysvětlit a banka může být benevolentní. A v registrech se informace uchovávají 4 roky, takže přinejhorším budete muset vydržet.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE