WEALTH PROTECTION – OCHRANA BOHATSTVÍ
11. únor 2024Co znamená Wealth Protection?
Wealth protection je součást wealth menagementu - poradenství se zaměřením na správu aktiv klientů s vysokým jměním s cílem krátkodobého, střednědobého i dlouhodobého růstu bohatství. Wealth management je konzultační činnost nejen v oblasti investičního a finančního poradenství, ale v komplexním souboru služeb tak, aby poradenství a správa pokrývaly všechny části finančního života klienta, soustředí se na oblasti jako je finanční plánování, plánování odchodu do důchodu, dědické plánování, sestavování rodinných majetkových plánů, tvorba investiční strategie a alokace aktiv, private equity, apod. Wealth manager spolupracuje s odborníky z dalších souvisejících oborů, jako např. právní poradenství, plánování a správa majetku, účetní a daňové poradenství.
Ale pojďme to zjednodušit. Wealth protection znamená to vyhýbání se rizikům, kterým se vyhnout lze. Při investování tedy není cílem pouze maximální výnos bez ohledu na rizika, ale minimalizování rizik s udržením rozumného výnosu.
V jakých oblastech investování se Wealth protection a jeho principy mohou použít? Asi nejvíce při výběrů vhodné investice nebo fondu.
A na co se tedy zaměřit?
TOO BIG TO FALL
Pokud necháte peníze v malé bance nebo investujete do malého fondu případně u malého správce a nastanou problémy může se stát, že je bude řešit jen pár investorů nebo klientů.
Pokud se však bude jednat o velkou banku nebo velkého správce můžou problémy zasáhnout hodně lidí a pak se může angažovat třeba i stát a může pomoci problémy vyřešit.
I nad takovými okolnostmi se pricipy Wealth protection zamýšlejí.
RADĚJI VELKÝ NEBO MALÝ SPRÁVCE?
Co je rozdíl mezi velkým a malým správcem fondů?
Velký správce spravuje 100 miliard dolarů nebo eur pro svoje. Malý správce, malá fondová společnost spravuje třeba 10 miliard, nebo 1 miliardu.
A právě v jejich ekonomické síle je ten rozdíl.
Ten, kdo spravuje 100 miliard, tak má svůj poplatek řekněme 1 % z těch 100 miliard. A to je 1 miliarda dolarů a z té může platit portfolio manažery a analytiky. Menší správce vydělá také 1%, ale v nominálním vyjádření je to 10x nebo 100x méně. A když máte méně peněz nemůžete si dovolit platit nejlepší lidi. Vetší správce jednoduše menšího přeplatí. A když bude mít kvalitnější lidi, budou jeho fondy lepší a výkonnější. Případně může velký správce díky své síle lépe a efektivněji vyřešit problémy, která nastane (a nějaký vždycky nastane). A to bude znamenat větší příliv kapitálu.
INVESTOVAT SPÍŠE DO VELKÝCH NEBO MALÝCH FONDŮ?
I v investiční praxi platí Paretovské pravidlo.
Každý podnikatel, má 20 % byznysu, který mu generuje 80 % jeho příjmů. A stejně to mají investiční správci – 20% jejich fondů jim generuje 80% jejich příjmů.
Proto je důležité vybírat fondy, které jsou důležité pro jejich správce – a to jsou většinou ty velké. A správci se jim věnují. A malým fondům se nevěnuje skoro nikdo. Ty se otevřou, a pokud se naplní a budou dostatečně velké, budou se jim věnovat.
Velký fond velkého správce bude řešit ten nejvyšší management. Jestliže fond, který je důležitý a dělá 10 % byznysu daného správce, má nějaký problém, tak to bude nejvyšší management řešit. Vyřeší to s maximálním důrazem, protože, když to nevyřeší, riskuje 10 % byznysu. To je velké reputační riziko.
A já i moji klienti budeme spokojení, že je vše vyřešeno.
KDE INVESTOVAT?
Wealth protection také například řeší, kde (myšleno geograficky) investovat.
Ano mohli bychom investovat do rizikových čínských akcií, protože jsou levné. Ale bylo by to zbytečně rizikové. Lepší je investovat do čínského trhu prostřednictvím nákupu akcií velkých mezinárodních společností, které v Číně působí a na případném růstu participovat spolu s nimi.
No a když naopak dojde k poklesu, tak to není fatální, protože tyto velké firmy budou působit dál mimo Čínu a nezmizí úplně. A moji klienti nepřijdou o peníze.
U výše uvedených příkladů, už by mohlo být jasnější o čem je Wealth Protection.
Není o maximalizaci zisku. Je o předcházení rizikům a jejich minimalizaci. Nikdy nejde vynulovat riziko – vždy nějaké zůstane, ale není nutné podstupovat riziko zbytečně.
Pokud o rizicích přemýšlíte (aplikujete principy Wealth Protection), máte stanovené cíle, nepodléháte emocím, diverzifikujete a držíte se nastavené strategie zjistíte, že investování je v podstatě jednoduché.
Tak do toho. 😊