DLUHOPISY část 1. „JAKÝM DLUHOPISŮM SE VYHNOUT?“

18. červen 2023

Na českém investičním trhu je mnoho emisí dluhopisů. A v posledních několika letech došlo k insolvenci několika společností, které vydaly dluhopisy a klienti splakali nad výdělkem. A není to konec, takových společností bude ještě mnohem více. Je to kvůli tomu, že v současnosti dochází ke zpomalování ekonomiky a růstu nákladů na dluh.

DLUHOPISY část 1. „JAKÝM DLUHOPISŮM SE VYHNOUT?“DLUHOPISY část 1. „JAKÝM DLUHOPISŮM SE VYHNOUT?“

Proto jsem se rozhodl přinést malý seriál o dluhopisech – od správného výběru, po přihlášení do insolvenčního řízení při průšvihu. Přiznám se, že jsem si ho vypůjčil od Ing. Daniel Majstoroviće, které ho napsal tak dobře, že jsem nenašel, co na něm změnit. Jen jsem sem tam něco doplnil…


Začněme od začátku – jak vybrat ten správný dluhopis?


Slyšel jsem rozdělení malých firem (které se mi zdá docela trefné) na:


Rizikové s úmyslem podvést

Rizikové bez úmyslu podvést


Rizikové dluhopisy „s úmyslem podvést“


Tyto dluhopisy v portfoliu rozhodně nechcete, je to jistá ztráta peněz. Jak je poznat?


  • Velmi chaotická vlastnická struktura firmy.
  • Nedostupné účetní výkazy.
  • Vydavatelé jsou bez jakékoliv podnikatelské historie.
  • Na webu najdete pár krásných fotek, leták bude na krásném papíře a prodejce „poradce“ Vám ho bude prodávat krásnou řečí, které nebudete vůbec rozumět.
  • Dluhopisy budou obvykle slibovat velmi vysoký výnos, nicméně jsou i chytřejší podvodníci, kteří Vám budou ukazovat výnos úrůměrný, aby působili důvěryhodně a snadněji nalákali konzervativní investory.
  • A jako tečku na závěr Vám prodejce „poradce“ potvrdí, že prospekt je schválený Českou národní bankou.


ALE POZOR! Schválení prospektu ČNB může působit velmi důvěryhodně. Nicméně byste měli vědět, že schválení prospektu takového dluhopisu v sobě nezahrnuje posouzení schopnosti splácet dluh nebo kvalitu podnikatelského záměru. ČNB pouze kontroluje, zda je v prospektu napsáno vše dle zákona. ČNB nekontroluje, na co budou vypůjčené peníze využity a jestli tento záměr má nějakou šanci na úspěch.

Existují i dluhopisy, které prospekt mít nemusí. Jedná se tzv. soukromou emisi, která nesmí být nabízena veřejně a maximální počet jejích investorů je 150. ČNB také neschvaluje prospekt pro veřejnou emisi v objemu do 1 mil. EUR.

A co rizikové dluhopisy „bez úmyslu podvést“

O těch příště…


Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE