DLUHOPISY část 4. „CO DĚLAT KDYŽ EMITENT DLUHOPISU NEPLNÍ TO, CO SLÍBIL“
2. červenec 2023Základním principem dluhopisu je, že někomu půjčíte peníze a dlužník Vám po čase vrátí půjčenou částku plus něco navíc.
Bohužel se může stát, že emitent dluhopisu přestane svoje závazky plnit a nepošle vám úroky nebo dokonce nevrátí půjčenou částku.
Jak postupovat, když se Vám něco takového stane?
Je velmi pravděpodobné, že nebudete úspěšní, ale i přesto je dobré zkusit existující možnosti, jak postupovat a případnou ztrátu minimalizovat:
- Emitent (vydavatel dluhopisu) nevyplácí a nekomunikuje
Při pořízení dluhopisu máte mít k dispozici tzv. smlouvu o úpisu a emisní podmínky. V těchto dokumentech je uveden postup ke svolání schůze vlastníků dluhopisu. Pokud tam nic takového není, řiďte se Zákonem o dluhopisech (190/2004 Sb.), kde v § 21 naleznete postup ke svolání schůze vlastníků dluhopisu.
Dojde-li k porušení Vašich práv spojených s dluhopisem, měl by vydavatel (emitent) bez zbytečného prodlení svolat schůzi vlastníků. Neučiní-li tak, vyzvěte ho ke svolání schůze. Pokud by emitent nereagoval, můžete dle zákona jako vlastník dluhopisu svolat schůzi Vy. Ale pozor, můžete tak učinit nejdříve 7 dní od možnosti uplatnění Vašeho práva na vrácení částky nebo vyplacení kupónu. Tato varianta není snadná, ne vždy totiž znáte další investory. Může být těžké svolat jich dostatečný počet, aby se na schůzi mohlo něco rozhodnout.
Další možností je kontaktovat zprostředkovatele, přes kterého jste dluhopis pořídil, ale záleží pouze na něm, jestli bude v této věci spolupracovat.
- Nedaří se svolat schůzi, vypadá to na podvod
Pokud se Vám nebude dařit jednat s emitentem „po dobrém“ a máte podezření, že došlo k podvodu, měli byste podat trestní oznámení na Policii ČR, nebo Státní zastupitelství. To samozřejmě roztočí další kolo jednání a vyšetřování.
- Slíbili ručení majetkem – je to záruka?
Pokud emitent použil peníze k danému účelu např. pořídil nějaké stroje nebo výrobní halu atp. bude se snažit i nadále jednat. Může dojít například k rozložení splacení dluhopisu do delšího časového horizontu. Dojde-li, ale k likvidaci firmy (majetek firmy se prodá a utržené peníze se rozdělí) není vždy zcela jisté, že dostanete něco zpět. Je zde pořadí uspokojování věřitelů, kde v první řadě bude uspokojen stát a banky a až poté, když něco zbude, se vyplácí ostatní věřitelé. Každopádně je nutné se v takovém případě přihlásit se do insolvenčního řízení.
Pokud emitent použil vybrané peníze na koupi své jachty a domu v cizině, pak už je zřejmě nikdy neuvidíte.
Protože jde velmi často o větší objem investic, doporučuji oslovit právní kancelář, která případ posoudí a zvolí vhodný postup pro danou situaci.
Snad se Vám podobné situace vyhnou – jejich řešení je totiž vždy složité a často s malou nadějí na rozumný úspěch.