FUNDAMENTÁLNÍ ANALÝZA
21. říjen 2023Fundamentální analýza je vedle technické analýzy další metodou, která pomáhá při rozhodnutí o koupi nebo prodeji konkrétní akcie.
Základem fundamentální analýzy je v první řadě stanovení vnitřní hodnoty akcie.
Fundamentální analýza je považována za nejkomplexnější přístup k určení budoucích kurzových pohybů a nezahrnuje pouze stanovení vnitřní hodnoty podniku, která vychází z historických dat hospodaření společnosti. Nezabývá se pouze firemními fundamenty, ale také zohledňuje globální, politické, historické i odvětvové faktory. Odvozenou cenu poté investor srovnává s aktuálním oceněním společnosti na burzovních trzích a snaží se o prognózu budoucího vývoje firmy.
Základní funkcí fundamentální analýzy je nalezení vnitřní hodnoty akcie. Tato analýza nám tak sděluje, zda je akcie podhodnocená, nadhodnocená nebo správně oceněná. Vnitřní hodnotu lze definovat jako imaginární hodnotu akcie, která je nezávislá na tržním kurzu cenného papíru. Tato hodnota tak reflektuje všechny významné firemní charakteristiky a zároveň výnosové příležitosti a perspektivy firmy do budoucnosti.
Při porovnání vnitřní hodnoty akcie a tržní ceny daného titulu můžou nastat tři varianty:
1. Vnitřní hodnota akcie je vyšší než tržní hodnota akcie, což nám říká, že je akcie podhodnocená.
2. Vnitřní hodnota akcie může být stejná jako tržní cena, což značí, že je akcie správně oceněná.
3. Pokud je vnitřní hodnota nižší než tržní hodnota, tak je daný cenný papír nadhodnocený.
Určení vnitřní hodnoty akcie je z velké části subjektivní proces a vypočítaná hodnota nemusí být objektivní či přesná. A také vnitřní hodnota je proměnlivá a dochází k její změně v čase.
Za nejpřesnější metody výpočtu vnitřní hodnoty akcie lze považovat modely respektující časovou hodnotu peněz (dividendové diskontní modely, ziskové modely a modely operující s cash flow).
Dividendové diskontní modely:
- Dividendový diskontní model s nulovým růstem
- Jednostupňové dividendové diskontní modely s konstantním růstem (poklesem)
- Dvoustupňové dividendové diskontní modely
- Třístupňové lineární dividendové diskontní modely
Dividendové diskontní modely modely se nedají použít u společností, které hospodaří s vysokými zisky, avšak nevyplácejí žádnou dividendu. U společností, které mají vysoké zisky, ale vyplácejí malé dividendy, má zas model tendenci podhodnocovat jejich akcie.
Ziskové modely pracují s veličinou čistého zisku, což mnoho investorů předpokládá za více vypovídající hodnotu, než je dividenda. Stejně jako dividendové diskontní modely, také ziskové modely akceptují časovou hodnotu peněz. Soustřeďují se na kratší časový horizont, který by neměl překročit 3 roky a vycházejí z poměrového ukazatele P/E.
Ziskové modely:
- Ukazatel P/E (price-earnings ratio)
- Cash flow modely
- Bilanční modely
Asi nejznámější a nejrozšířenější model je ukazatel P/E. Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem společnosti připadající na jednu akcii. Jinými slovy nám tento ukazatel říká, jaký násobek čistého zisku na akcii je investor ochotný zaplatit za jednu akcii. Také ho lze interpretovat jako návratnost investice v letech.
V odborné literatuře doporučuje nakupovat akcie s poměrem P/E menším než 15. Relativně vysoká hodnota P/E značí, že daná akcie může být předražená. Nízká hodnota nám může indikovat, že je akcie relativně levná.
Tento ukazatel je populární mezi investory a analytiky především proto, že má tendenci se vracet ke svému průměru, a tudíž je jeho vypovídací hodnota poměrně vysoká. Ukazatel však má i své nedostatky, na které je potřeba dát si pozor.
- Ukazatel nelze použít, pokud akciová společnost vykáže ztrátu
- Podle použité účetní metody lze ukazatel zkreslovat
- V ukazateli jsou zahrnuty firemní, odvětvové a makroekonomické faktory, které mohou být v jednotlivých zemích různé
Fundamentální analýza je používaná mnoha investory. Někteří ji využívají ve spojení s technickou analýzou. Důležité je ale mít na paměti, že vývoj na akciových trzích nelze nikdy zcela předvídat.
Zdroj: Lynxbroker