HYPOTÉKA A ROZVOD

20. květen 2023

V životě člověka přichází hodně těžkých situací a jednou z nich je rozvod. Dnes bych se chtěl podívat na to, jak se řeší hypotéka v případě rozvodu.

HYPOTÉKA A ROZVODHYPOTÉKA A ROZVOD

Vždy je ideální, když rozvod proběhne v klidu a rozvádějící se lidé se na všem domluví. To však rozhodně nebývá pravidlem.

Někdy je situace tak vyostřená, že by mohlo hrozit i nesplácení hypotéky. Pak je dobré se s bankou domluvit na odkladu splátek. 6 měsíců by neměl být problém a v odůvodněných případech si myslím, že by banka počkala i delší dobu. Situaci by se pak mělo podařit vyřešit, aniž by došlo k prodlevě se splácením.

Vypořádání hypotéky pak může dopadnout v podstatě třemi způsoby


  1. DOHODA

Bývalí manželé se domluví a buď oba nebo jeden z nich hypotéku dál splácí. Zavázáni pak mohou zůstat oba dva. Na smlouvě se tak nic nemění a banka nic neřeší. Nicméně by měla být o změně stavu dlužníků vyrozuměna. Toto není příliš častý případ, protože většinou jednomu z manželů připadne nemovitost a pokud druhý zůstane zavázán na smlouvě o hypotéce podstupuje riziko, že by musel splácet v případě, že by ten první nesplácel.


  1. PRODEJ NEMOVITOSTI

Toto je poměrně častý způsob řešení. Nemovitost se prodá, hypotéka doplatí a zbytek si manželé rozdělí v rámci vypořádání SJM. Nyní je potřeba při doplacení hypotéky mimo fixaci počítat s poplatkem (byť jsou to jen administrativní náklady), ale novela, která by měla platit od roku 2024 by měla přinést rozšíření výjimek pro předčasné splacení bez poplatku i na případ vypořádání SJM. Nemovitost se dá prodat i s hypotékou, ale to je opravdu výjimečný případ.


  1. PŘEVZETÍ HYPOTÉKY JEDNÍM Z MANŽELŮ

Snad ještě častější variantou než prodej je, že si jeden z páru chce nemovitost nechat. Vyvázat druhého a převzít celý hypoteční úvěr možné je, a nemusí to být problém i mimo fixaci. Změna hypotečního úvěru proběhne formou dodatku ke smlouvě, který je zpoplatněn dle sazebníku banky. Ten z manželů, kdo hypotéku přebírá však musí doložit, že má dostatečný příjem pro splácení hypotéky. A to může být problém. Banka čeká se změnou na rozsudek soudu. Je tedy potřeba doložit rozdělení společného jmění, majetkové vypořádání manželů.


Převod hypotéky se dá řešit i s předstihem. Před rozvodem lze hypotéku převést na jednoho z manželů pouze jediným způsobem: nechat si společné jmění manželů notářsky rozdělit. Pak může každý z manželů žádat a čerpat úvěry jen na sebe. Banky budou ale při posuzování bonity stále počítat výdaje za oba manžele, i když žádá pouze jeden s jediným příjmem. Až po šesti měsících od rozdělení společného jmění lze v posuzování bonity zohledňovat jen jednoho z manželů. Pokud máte rozdělené společné jmění manželů, máte k druhému stále vyživovací povinnost.

Řešit rozvod a majetek je složitá, nepříjemná a stresující situace. Proto je dobré se i o tomto poradit s finančním poradce, který vám může v mnohém pomoci.


Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlašte se k odběru newsletteru ZDE