PSYCHOLOGICKÁ ANALÝZA

5. listopad 2023

Po technické a fundamentální analýza bych se ještě rád zmínil o psychologické analýze.

PSYCHOLOGICKÁ ANALÝZAPSYCHOLOGICKÁ ANALÝZA


Psychologická analýza je specifická v tom, že nezkoumá ani trh nebo tržní prostředí, ani akcie nebo firmy. Zkoumá totiž psychologii (sentiment) účastníků trhu. Předpokládá, že účastnící mohou podléhat a podléhají davové psychologii a budoucí vývoj trhů se dá odhadnout z davového chování jeho účastníků.


Investorovo rozhodování je pod vlivem mnoha různých faktorů, mezi které patří jeho city, nálady, emoce. A ty se mohou v krátkodobém horizontu velmi často měnit. A spolu s tím i investorovo rozhodování.


V tomto ohledu je důležité očekávání, jež je významně ovlivněno například měnovou a fiskální politikou. Proto je velmi důležitá chápat, že když oznámí centrální banka restriktivní měnovou politiku v podobě zvyšování sazeb, okamžitě to má vliv na očekávání investorů. V tomto případě negativní.


Davová psychologie tvrdí, že že jakmile se člověk stane součástí davu, jeho individuální vlastnosti ztrácejí na svém významu. Když se totiž jedinec stane součástí davu, automaticky přebírá jeho dominantní vlastnosti. Jednoduše řečeno je v takové chvíli zcela irelevantní třeba vzdělání a inteligence člověka, protože myšlení davu přijme za své. Jakákoliv racionalita jde stranou, kritické myšlení zcela absentuje.


Čili se lidé v rámci davu nechovají podle svého vlastního rozumu, úplně ztratí svou individualitu. Chovají se podle vzorce, který se v davu prosadí. I když je třeba ten vzorec naprosto v rozporu logikou a mravností. V takových chvílích jsou jednotlivci velmi snadno ovlivnitelní třeba vůdcem, který tu masu ovládá.


I skupina investorů má svou duši davu, díky které se odlišují od chování jednotlivce. Proto je jistým projevem tohoto fenoménu škatulkování na „býky“ a „medvědy“. Skupiny investorů jsou vysoce emotivní právě v závěru spekulativních bublin, kdy je po období silného růstu davová psychologie nejsilnější. Investoři čelí davové psychóze, kde je myšlení založeno na pudech a podvědomí (hamižnost). Individuální racionalita je úplně upozaděna, protože se rozhoduje jenom podle davu. Prostě jde s trendem.


Psychologická analýza má různé teoretické koncepce. Existují ale i obyčejné sentiment indikátory.


  • Crypto Fear & Greed Index, který zaměřen na trh s kryptoaktivy. Čím nižší je hodnota tohoto indexu, tím větší strach na trhu s kryptoaktivy panuje. Zatímco hodnota 100 představuje extrémní hamižnost. Čím vyšší je tedy hodnota, tím více je trh hamižný.


  • Index volatility - volatilita na trzích značí větší nervozitu a někdy i vyloženě strach, když je volatilita na svých maximech.


  • Bull & Bear ratio - indikátor agreguje rady a doporučení investičních poradců ve veřejném prostoru. Indikátor má ale především varovat i před chováním profesionálů, kteří nejsou schopni trend predikovat, ale mají též spíše tendenci jít jen s nastaveným trendem a ignorovat všechny negativní signály.


Zamýšlet se nad psychologií davů a ovlivněním trhů jejím prostřednictvím je přinejmenším zajímavé.

 

Nechcete přicházet o novinky ze světa financí? Přihlaste se k odběru newsletteru ZDE