TECHNICKÁ ANALÝZA
8. říjen 2023V obchodování na burze se používají dva základní přístupy, jak analyzovat cenné papíry nebo jejich deriváty a podle získaných informací otevřít či zavřít pozici. Prvním z nich je fundamentální analýza, druhým z nich je technická analýza.
V tomto článku se blíže podívám na technickou analýzu.
Nikdo nikdy stoprocentně neví, kam se cena pohne. Technická analýza slouží k lepšímu odhadu budoucího směru.
Technická analýza je způsob vyhodnocování a předpovídání cenových pohybů, který se opírá čistě o údaje vytvořené trhem. Na rozdíl od fundamentální analýzy, která se zaměřuje na analýzu finančních výkazů, makroekonomických dat, politických událostí apod., se technická analýza soustředí pouze na to, co “je vidět v grafu”.
Tedy historický průběh ceny, obchodované objemy, příchozí objednávky, tržní korelace nebo průběhy různých indikátorů.
Technický analytik tedy vychází z předpokladu, že všechny kurzotvorné informace jsou již nějakým způsobem odraženy v ceně a nezabývá se dalšími faktory, které mohou, ale taky nemusí mít vliv na její budoucí vývoj.
Někteří obchodníci pracují pouze se základními indiciemi jako je průběh ceny, trendové linie či obchodovaný objem. Někteří naopak přidávají spoustu dalších sofistikovaných studií, grafů a indikátorů tak, že je nakonec sotva vidět, kde je cena.
Technická analýza je využívána pro všechny typy finančních produktů a používá se pro různé časové rámce, od rychlých intradenních přístupů až po dlouhodobé investování. Faktem nicméně je, že technickou analýzu nejvíce využívají především krátkodobí spekulanti, zatímco ti, kteří investují dlouhodobě jí přikládají sekundární význam a používají ji např. pro přesnější načasování vstupu.
Technická analýza může být dobrým doplňkem pro akciového investora, který se při nákupu cenných papírů řídí především fundamentální stránkou. Zatímco fundamentální složka, při které se analyzují různé finanční zprávy společnosti, její účetnictví, její management apod., nám dává odpověď na otázku jakou akcii koupit, technická analýza nám řekne více o tom, kdy ji koupit.
V tomto smyslu je technická analýza velmi užitečnou výbavou v arzenálu akciových investorů a neměli by ji přehlížet.
Technická analýza vychází z předpokladu, že všechny důležité informace jsou v každou chvíli odraženy v ceně, a proto sama o sobě nebere v potaz fundamentální stránku ani makroekonomické údaje. Čistě technický analytik tedy neřeší, jaký má firma meziroční nárůst tržeb, jaké má měsíční obraty nebo jak pravidelně vyplácí dividendu.
Zjednodušeně by se dalo říci, že existují dva typy technické analýzy. První z nich je analýza cenového grafu. Ta se zaměřuje výhradně na čtení cenové akce (price action), její rychlosti, jejího směru, její stability a formací, které v průběhu času vytváří. Price action přístupy odhadují budoucí směr ceny podle jejího chování v historii.
V grafu se vyhledávají různé formace či trendy, které s určitou pravděpodobností předpovídají budoucnost.
Běžně se užívají různé typy cenových grafů, ať už liniový, nebo klasický svíčkový. Svíčkové grafy mají bohatou historii a jsou velmi oblíbené po celém světě.
Lze díky nim číst různé druhy trendů nebo jednoduchých formací. Trend rozlišujeme rostoucí (býčí), klesající (medvědí) a neutrální (boční).
Navíc každá svíčka ukazuje maximum i minimum včetně otevírací i zavírací ceny. V liniovém grafu se tato informace ztrácí. Díky svíčkám se lze rovněž dozvědět, zda v příslušné časové periodě byl pohyb býčí nebo medvědí.
Barva svíčky udává, zda byl pohyb růstový či klesající. Vídíte-li zelenou svíčku, cena v tento interval rostla. Vidíte-li červenou, cena klesala.
Pohyb ceny v průběhu času vytváří různé formace (obrazce), některé jsou velmi jednoduché, jiné značně složité. Všechny jsou do určité míry subjektivní, nicméně se dají nalézt společné znaky tak, aby se i nezávislí pozorovatelé shodli, že se jedná o stejný vzor.
Druhým typem technické analýzy vedle čtení samotného grafu je technická analýza za pomocí indikátorů (studií). Indikátory jsou matematicky počítané parametry, které se zobrazují buď přímo do cenového grafu, nebo pod něj.
Indikátorů je velké množství a mohou mít různě
nastavitelné periody, takže je skutečně na každém, jaké si zvolí
a jak s nimi bude pracovat
Zdroj: Lynxbroker