VLIV ČASOVÁNÍ TRHU NA HODNOTU INVESTICE
20. květen 2023Před tím, že se časování trhu nemusí vůbec vyplatit, varují třeba nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Robert Merton a Paul Samuelson, kteří takové chování označili za „bláznovství“ a „sebevědomí hraničící s arogancí a klamem“. I když jev dlouhodobém horizontu výnos akcií dán především ziskovostí firem a je závislý na ekonomickém cyklu, v krátkodobém horizontu vládnou tržní očekávání. Proto z pohledu investování nedává čekání na ekonomická dna smysl. Ceny aktiv se mohou začít obracet směrem vzhůru dříve, než recese vůbec nastane – investoři už předjímají, že centrální banka bude muset ekonomiku podpořit. Trefit skutečné dno na finančních trzích je proto extrémně těžké.
Jaký má tedy časování trhu vliv na skutečnou hodnotu investice?
Na obrázku k příspěvku je situace kdy pět hypotetických investorů obdrželo každý rok v období 2001 až 2020 dva tisíce dolarů. Čtyři z nich je pak různým způsobem investovali do indexu S&P 500.
- První investor uměl perfektně časovat trh, byl trpělivý a každý rok nakoupil za nejnižší cenu.
- Druhý investor investoval celou částku najednou první obchodní den po obdržení výplaty.
- Třetí si peníze rozdělil na 12 rovných dílů a investoval každý měsíc.
- Čtvrtý investor měl smůlu a nakoupil vždy v nejhorší možný den.
- Pátý měl peníze uložené v bance – mírný zisk je simulovaný pomocí historického výnosu na pokladničních poukázkách.
Hodnoty jsou v dolarech.
Ze závěrů, plyne, že v dlouhodobém horizontu není tak podstatné, jak investor investuje. I v případě, že by každý rok nakoupil akcie za nejvyšší možnou cenu, stále by po 20 letech měl skoro trojnásobek peněz než kdyby vůbec neinvestoval.
Investoři, kteří nakupovali pravidelně každý měsíc (nebo jen jednou za rok), dosáhli skoro stejného výsledku jako ten, kdo umí perfektně časovat. Tito lidé by pak měli přibližně o 10 procent vyšší zisk než investor, který měl špatné načasování a kupoval v nejhorší možnou chvíli. Při investování všech peněz jednou za rok však člověk musí počítat i s větší krátkodobou nerealizovanou ztrátou – zkrátka se může špatně trefit, což nemusí dobře působit na jeho psychik.
Je zjevné, že není důležité časování trhu. Důležitá je dlouhodobost investice. A pravidelnost investice také dobrá.
Takže pokud čekáte s investicí na nejvhodnější čas – nečekejte. Prostě začněte.